Naprawa baz danych


Naprawa baz danych

BEZPŁATNA ANALIZA USZKODZONEJ BAZY W CIĄGU 4 GODZIN – Zadzwoń !!! 535 50 53 59

Czasem zdarza się że uszkodzeniu ulegają pliki bazy danych. Uszkodzenia są różnej natury. Czasem wynikają z uszkodzenia sprzętu, nieprawidłowego wyłączenia komputera lub serwera. Przyczyn może być wiele. Zawsze jednak jest to sytuacja nieprzyjemna i groźna dla stabilności firmy. W oparciu o bazy danych działa mnóstwo programów wykorzystywanych codziennie. Do najpopularniejszych należą programy obsługujące sprzedaż czy programy księgowe i kadrowo-płacowe. Również program Płatnik czy takie programy jak Outlook czy Thunderbird. Uszkodzenie bazy niekoniecznie musi równać się utracie zawartych w niej informacji.
W zdecydowanej większości przypadków uszkodzoną bazę da się naprawić, albo przynajmniej odzyskać z niej kluczowe informacje i zapisać w nowej bazie.
Naprawa baz danych – SQL, MSSQL, MYSQL, DBF, naprawa baz płatnika, naprawa baz programów pocztowych i wielu innych.

Pamiętaj jeśli ktoś mówi w odniesieniu do informatyki że czegoś „nie da się zrobić” – bardzo często kłamie lub przynajmniej się myli. Większość rzeczy „da się zrobić”. Mało jest rzeczy niewykonalnych.

Nasza oferta skierowana jest do tych wszystkich, którzy mają problemy z uszkodzoną bazą danych.

Proponujemy usługi związane z bieżącą konserwacją baz danych. Analiza i optymalizacja baz które działają wolno, lub powodują różne błędy.

Oczywiście najlepszą formą zabezpieczenia są regularne kopie bezpieczeństwa – proponujemy pomoc doraźną lub doradztwo w zakresie automatyzacji tego procesu. Uważamy że najlepiej jeśli kopia robi się sama bez nadzoru użytkownika i wysyła na dysk sieciowy maila ftp bądź gdziekolwiek indziej poza fizyczną maszynę na której pracuje.


Naprawa baz MSSQL, MySQL, InnoDB, DBF i innych

Co powoduje uszkodzenie bazy danych ?

Co powoduje uszkodzenie bazy danych ?

Uszkodzenie bazy danych może mieć wiele przyczyn. Najpopularniejsze z nich to :
– Problemy natury sprzętowej – częściowo uszkodzony dysk, lub pamięć operacyjna w komputerze
– Niestabilny system
– działanie szkodliwego oprogramowania np. wirusów
– niewłaściwe zamykanie systemu
– błędy w działaniu aplikacji korzystającej z bazy danych.
Są to najpopularniejsze przyczyny i należy zwrócić uwagę aby z komputera korzystać zgodnie z zaleceniami. Zawieszenie się systemu bez przyczyny to często jeden z pierwszych sygnałów aby dokonać sprawdzenia komputera przez specjalistę a tym samym uniknąć problemów w przyszłości

Jakie bywają pierwsze sygnały

Niestety często pierwsze objawy uszkodzeń bazy danych bywają ignorowane. Najpopularniejsze z nich to coraz częstsze, zawieszanie się komputera lub aplikacji z której korzystamy. Również większość serwisów sprzętu i oprogramowania zadowala się rozwiązaniem problemu na zasadzie „proszę zresetować powinno być ok”. Jednak proszę pamiętać nie ma skutku bez przyczyny. Jeśli jest skutek musi być przyczyna. Komputer służący do pracy – ma pracować. Bazy danych to rewelacyjny wynalazek. Ale o ich zdrowie i kondycję musimy dbać. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to zarówno organizmów żywych, jak i oprogramowania komputerowego. W tej materii warto polegać na doświadczeniu serwisu. Skutki przecież mogą być katastrofalne. W bezpieczeństwie danych zawsze można coś zrobić lepiej. To że program zawsze działał nie znaczy że będzie działał zawsze. Usługi naprawy bazy danych są skomplikowane, czasochłonne, często dość drogie. I do tego nie zawsze udaje się przywrócić bazę w 100 procentach.

Odtworzenie z kopii – często jedyna rada serwisu oprogramowania

Odtworzenie z kopii – często jedyna rada serwisu oprogramowania

IZ doświadczenia wiem iż pierwszą odpowiedzią serwisu producenta oprogramowania, jest rada aby przywrócić bazę danych z kopii. Rada jest oczywiście słuszna pod warunkiem iż:
1. Taka kopia istnieje
2. Była zrobiona niedawno
3. nie jest to kopia już uszkodzonej bazy.
Niestety w realnym życiu nie zawsze te warunki są spełnione. Często nie są możliwe do spełnienia. Co wtedy? Wcale nie musi oznaczać to utraty istotnych danych.Czasem uszkodzenia są naprawdę banalne – niestety czasem banalna usterka bazy powoduje że nie można jej odczytać. Innym razem poważna awaria potrafi się objawić po wielu miesiącach. Tutaj nie ma reguły. Co za tym idzie nie ma narzędzia całkowicie skutecznego do naprawy. Są różne narzędzia które mogą wspomagać proces naprawy. Rzadko jednak są sobie w stanie poradzić od a do z. Z drugiej strony – proszę czytelnika o zrozumienie. Daleki jestem od twierdzenia że to wiedza tajemna. Jest wiele osób mniej czy bardziej profesjonalnie zajmujących się tym zagadnieniem. Dowodzi to tylko tego że bardzo często problem jest rozwiązywalny. W swojej blisko 20-letniej karierze zawodowej często staję przed wyzwaniami po raz pierwszy. Jest to w tej pracy naprawdę fascynujące. Czasem śmieję się że w informatyce nie ma rzeczy niewykonalnych (choć pewnie są ) – większość problemów da się rozwiązać poświęcając odpowiednią ilość czasu, posiadając jakieś minimum wiedzy na ten i nie bojąc się nowych wyzwań

Skutecznie

Czy naprawa bazy zawsze jest możliwa

Czy naprawa bazy zawsze jest możliwa

Tak jeśli istnieje fizyczny plik bazy lub pliki baz relacyjnych danych naprawa bazy jest możliwa. Nie oznacza to bynajmniej że uda się przywrócić wszystkie dane sprzed awarii/ W bazie mogą być błędne rekordy które trzeba będzie odtwarzać na podstawie innych tabel lub plików.

  1. Dlatego lepiej nie dopuszczać do uszkodzeń. Jeśli jednak wystąpią nie warto dokonywać samodzielnych prób. Nie chcę twierdzić iż tylko tzw wysokiej klasy specjaliści mogą się tym zajmować. Bo wysoka klasa to dość względne pojęcie. Pracując w tej branży około 20 lat udało mi się dowiedzieć ile jeszcze nie wiem i sądzę że na dowiedzenie się zabraknie mi w życiu czasu.
  2. Znam super fachowców z różnych dziedzin informatyki. Uważam że miarą dojrzałości zawodowej jest mieć świadomość co się potrafi robić a czego nie. Z tego powodu nie znajdziecie Państwo w mojej ofercie niektórych usług.
  3. Pewną rzeczą jest że osobiście lubię to co robię. Oczywiście staram się zapewnić sobie i rodzinie z pracy dochód i utrzymanie – ale to chyba normalne.

Naprawę baz danych lubię w sposób szczególny. I nie chodzi tu o pieniądze z takich usług płynące. Sprawia mi to osobistą przyjemność z innego powodu. Każde uszkodzenie bazy danych to wyzwanie. Każde jest inne. Nie ma tu schematów działania. Ale z pracą tak jak z życiem – jeśli udaje się rozwiązać problem człowiek jest zadowolony. Paradoksalnie myślę że szczęściem jest wykonywać pracę taką jak się lubi. Ja takie szczęście mam – wszystkim go również życzę.
Piotr Z.

Jakie są typy uszkodzeń bazy danych

Jakie są typy uszkodzeń bazy danych

Podobne jak uszkodzenia urządzeń. Zresztą uszkodzenie bazy danych jest nierozerwalnie ze sprzętem i oprogramowaniem. Uszkodzenie bazy z reguły jest wynikiem problemów ogólnych z komputerem.

  1. Uszkodzenie może być natury logicznej – czyli może być wynikiem działania wirusa komputerowego, bądź wynikiem nieprawidłowego zapisu do bazy. Zanik napięcia w trakcie dokonywania wpisu, czy zawieszenie się jednostki komputerowej
  2. Może być wynikiem błędu fizycznego – to trochę gorsza sytuacja gdyż może oznaczać uszkodzenie miejsca na dysku gdzie część bazy jest zapisana. Pozytywną wiadomością jest fakt iż z reguły jedna informacja jest zapisana w różnych miejscach więc często daje się zawartość tabel lub plików bazy odtworzyć na podstawie innych zapisów, lub jak to mówi moja koleżanka zastosowanie API 5.0 – czyli wprowadzanie ręczne hahaha

Tak czy inaczej próbę naprawy zawsze warto podjąć. Jeśli po analizie okaże się to rzecz nieopłacalna – na tym skończyć. Jeśli jednak zgromadzonych danych jest dużo z reguły lepiej naprawiać i nie dezorganizować działalności firmy na dłużej

Czy naprawa bazy danych jest droga ?

Czy naprawa bazy danych jest droga ?

Zależy co uważamy za drogo. Zależy też co tak naprawdę się wydarzyło. Oczywiście nigdy nie jest to wydatek miły i którego oczekiwaliśmy. Z doświadczenia wiem iż często klienci bywają zaskoczeni w sposób pozytywny ceną usługi. Staram się nie podawać ceny bez analizy tego co jest do zrobienia. Niemniej nigdy za samą analizę nie oczekuję zapłaty.

  1. Zanim wyślesz bazę producentowi oprogramowania – zadzwoń. Doświadczenie znowu podpowiada iż producent oprogramowania chętnie naprawia proste usterki za co słono sobie liczy, natomiast poważne uszkodzenia woli odsyłać bez rozwiązania – podejście biznesowe. Ja to rozumiem. Duża firma nie może pozwolić sobie na nieefektywne angażowanie zasobów ludzkich. Co innego jeśli ktoś jest pasjonatem.
  2. Średni koszt naprawy bazy mieści się w granicach 100-500zł. Czy to dużo sam oceń
  3. Średni czas naprawy bazy to 1-2 dni – czy to dużo sam oceń

Osobiście uważam że kontakt telefoniczny lub mailowy niewiele kosztuje w takiej sytuacji – praktycznie nic. Zapewniam iż nie istnieje jedno sensowne narzędzie do naprawy wszystkich baz danych. Nieumiejętne używanie istniejących (czasem dobrych) narzędzi – grozi bezpowrotną utratą ważnych danych.

Masz pytania?

Jeśli masz pytanie czy potrafimy rozwiązać Twój problem napisz do nas lub zadzwoń 535505359.
Telefoniczna konsultacja nic nie kosztuje.
Analiza uszkodzonej bazy nic nie kosztuje.
Zatem nic nie tracisz zadając pytania. Chętnie na nie odpowiemy.
Zanim zdecydujesz się na ręczne – czasochłonne odtwarzanie bazy skontaktuj się z nami. Dołożymy starań aby rozwiązać problem, następnie pomożemy wdrożyć rozwiązania które w przyszłości zapobiegną takim problemom


Wyślij swoje zapytanie już dzisiaj i otrzymaj darmową wycenę…

Profesjonalne usługi informatyczne

Profesjonalne usługi informatyczne są dostępne dla każdego. Sprawdź sam! Skontaktuj się już dziś 535 50 53 59
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Kliknij [TUTAJ] aby nie wyświetlać więcej tej informacji.