Piotr Zając - Specjalista IT

Baza MSSQL nie działa, uszkodzony mdf, ldf, baza w trybie recovery

W sumie to nic przyjemnego jeśli baza MSSQL przestała działać. Mniejszy problem jeśli baza nadal jest podłączona do serwera SQL .
Niemniej zdarzają się awarie które powodują uszkodzenie pliku mdf lub ldf . Zawsze zalecam dbanie o regularne najlepiej zautomatyzowane robienie kopii bezpieczeństwa. Ale to teoria. W praktyce czasem automat zawiedzie, chociaż uważam że częściej zawodzi człowiek. Nie ma to większego znaczenia jeśli baza się uszkodzi i nie mamy z czego jej odtworzyć. Z doświadczenia wiem że większość producentów oprogramowania unika naprawiania baz MSSQL, lub wystawia tak zwane zaporowe ceny na naprawę.
Czasem można od serwisu komputerowego lub od producenta programu usłyszeć że tego nie da się naprawić. Osobiście tak nie uważam. Uważam natomiast że w informatyce z reguły da się wszystko zrobić. Nazy danych też daje się naprawiać, i zasadniczo według moich doświadczeń średnia cena naprawy bazy danych klienta wynosi najczęściej ok 500zł, czasem więcej zależnie od uszkodzeń. Około 10-15 % baz posiada uszkodzenia których usunięcie powoduje znacząco większy nakład pracy.
Raz na 100-200 naprawianych baz koszty naprawy potrafią wynieść 2000-3000zł .
Ale prawda jest taka że warto przemyśleć opcję naprawy bazy zanim zacznie się mozolną ręczną pracę z uzupełnianiem danych.
Zapraszam do współpracy zarówno serwisy sprzętu i oprogramowania, jak też każdego kto ma problemy ze swoimi bazami lub podejrzewa że może je mieć.
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ostatnie wpisy